ZCB OWCZARY CERAMIKA BUDOWLANA ZCB OWCZARY BETON TOWAROWY
 
ODŚWIEŻ STRONĘ ZCB OWCZARY
 
 
Wprowadzenie - Warto przeczytać !

    Świadomość budowania domów, które oszczędzają energię w naszym społeczeństwie jest bardzo niska. Przy zakupie samochodu zwracamy uwagę na aspekty niskiego zużycia paliwa, ponieważ odczuwamy to w codziennej eksploatacji. Samochód jest na pokaz, a dom? Wielu inwestorów mi odpowiadało, że po co _wymyślać i tak tego nie widać_. I budują domy z ociepleniem o grubości izolacji 5 cm (tak! tak! tak! w roku 2009!) uważając sprawę energooszczędności za rozdział zamknięty. Nigdy nie spoglądaliśmy dalej niż za pierwszy zakręt, a powinniśmy spoglądać za piąty! Jak będzie wyglądała przyszłość budownictwa w Polsce? Ile będą warte nasze domy za 10-15 lat? Niestety niewiele. Dużą wartość będą miały domy energooszczędne i pasywne. Koszt energii w ciągu najbliższych lat wzrośnie o 120 %. Wiele osób już w tej chwili ogrzewa część domu, wyłączając resztę grzejników. Ogrzewany garaż to już fanaberia!

Koszty ogrzewania domu pasywnego 170-metrowego to 100 zł miesięcznie, nawet jeśli energia wzrośnie 200 % to i tak to będą grosze. Nie wspominam o komforcie życia _ spaliście kiedyś w domu z wentylacją z odzyskiem ciepłego powietrza? - to poznalibyście znaczenie słowa :sen jak kamień_, świeże powietrze i brak przeciągów. W domu pasywnym ciepło jest w każdym miejscu, nie ma zimnych kątów, duże przeszklenia powodują, że dom jest bardzo słoneczny, a ludzki organizm potrzebuje dużo słońca, zwłaszcza zimą.

Wielu czytelników zwróci uwagę, że może i ciepłe, ale na pewno bardzo drogie w budowie. Niestety są to mity, które wzięły się z powtarzania tej samej kwestii na okrągło. Wiecie co jest najdroższe w budowie domu pasywnego? Uruchomiona funkcja myślenia u inwestora! Ile kosztuje sprawdzenie w trakcie budowy czy konstrukcja jest szczelna? (czy np. pomiędzy ścianami a więźbą dachową nie ma 10 centymetrowych przerw?) Nie kosztuje nic! Trzeba zadać sobie trud i sprawdzić prace ekipy budowlanej. Ile kosztuje wybudowanie dwóch kominów wentylacyjnych? Tyle samo co wentylacji z odzyskiem! Ile kosztuje wstawienie okien z użyciem taśm uszczelniających? Kosztuje to 800 zł więcej! Jaki jest koszt zrobienia izolacji 20-centymetrowej na elewacji? 30 % drożej za izolację, bo reszta systemu jest taka sama. Ile kosztuje wykonanie zimnych tradycyjnych ścian fundamentowych domu- 25 tysięcy zł i nawet żebyśmy tam izolację ze złota zamontowali to i tak będzie zimne! Koszt płyty, która jest super ciepła to 30 tysięcy _ fakt! Niby drożej. Ale fundamenty robi nam ekipa 1,5 miesiąca, ponosimy koszty dojazdów itp. Płytę budynku wykonuje się 7 dni (słownie: siedem). Tutaj dotykam tematu stresu w trakcie budowy! Pamiętajmy, że wykonawcy mają nas gdzieś, bo ich celem jest zarobienie kasy, a nie wykonanie dobrze. Są świetnymi psychologami i wiedzą, czy inwestor się interesuje jakością prac czy nie. Nie będą nam polecać rozwiązań energooszczędnych, bo musieliby robić prace budowlane dokładnie . To może projektant? Tutaj lepiej się nie wypowiadać.

   Wychodząc na przeciw oczekiwaniom nowoczesnych, wymagających oraz chcących oszczędzać energię klientów, firma nasza wzięła udział w projekcie budowy domu zeroenergetycznego plus.

Budynek jednorodzinny, mieszkalny o zwartej prostej bryle, niepodpiwniczony, piętrowy z dobudowanym garażem, dach płaski. Budynek zaprojektowany według definicji domu Pasywnego ( 15kW/m2/rok ) bez strat i mostków termicznych (straty ograniczone do minimum) podzielony na moduły energetyczne funkcjonujące samodzielnie.

Moduł pierwszy- parter, moduł drugi -piętro, moduł trzeci -garaż. Wszystkie moduły są niezależnie funkcjonującymi systemami energetycznymi budynku. Każdy moduł wykonany jest w innych technologiach budowlanych w celu zdefiniowania najcieplejszych rozwiązań i ich opisania oraz opracowania mającego na celu wskazanie inwestorowi najlepszego rozwiązania.

...czytaj więcej

żródło: _Domy Pasywne_ Autor: Ryszard Piotrowski
    Dom niskoenergetyczny jest to obiekt, który cechuje się niższym niż w przypadku tradycyjnego budynku zapotrzebowaniem na ciepło....

...czytaj więcej
     Dom pasywny to nowa idea w podejściu do oszczędzania energii we współczesnym budownictwie...

...czytaj więcej
    Budynek jednorodzinny, mieszkalny o zwartej prostej bryle, niepodpiwniczony, piętrowy z dobudowanym garażem, dach płaski. Budynek zaprojektowany według definicji domu Pasywnego ( 15kW/m2/rok ) bez strat i mostków termicznych ( straty ograniczone do minimum ) podzielony na moduły energetyczne funkcjonujące samodzielnie. Moduł pierwszy- parter, moduł drugi -piętro, moduł trzeci -garaż. Wszystkie moduły są niezależnie funkcjonującymi systemami energetycznymi budynku. Każdy moduł wykonany jest w innych technologiach budowlanych w celu zdefiniowania najcieplejszych rozwiązań i ich opisania oraz opracowania mającego na celu wskazanie inwestorowi najlepszego rozwiązania...

...czytaj więcej

 

Copyright ZCB OWCZARY. Powered by GreenDrago.